Site Loader
opona

Jednym z najpopularniejszych rozmiarów opon samochodowych jest 195/65 R15. Ten format jest stosowany w większości samochodów osobowych klasy średniej, sedanów, minivanów i innych mniejszych pojazdów popularnych do jazdy po mieście.

195/65 R15: wybór opon letnich

Warunki pogodowe w miesiącach letnich obejmują wysokie temperatury i stosunkowo niewielkie opady deszczu. Niemniej jednak trzeba być świadomym wszystkich cech, jakie opona ma do zaoferowania.

Wybierając opony letnie 195/65 r15, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na indeks prędkości i indeks nośności. Producent umieszcza na boku koła oznaczenia literami łacińskimi. Litery oznaczają maksymalne dopuszczalne ograniczenie prędkości. Im wyższy indeks prędkości, tym lepsza przyczepność i trakcja.

Innym ważnym wskaźnikiem dla opon letnich jest indeks nośności. Szczególną uwagę należy zwrócić na to kryterium, gdy pojazd jest używany do transportu towarów oraz gdy jest wykorzystywany do celów komercyjnych. W takim przypadku, a także w przypadku częstej jazdy po drogach o złej nawierzchni, zaleca się zakup opon o wzmocnionej powierzchni ścian bocznych.

Jak wybrać opony zimowe 195/65 R15?

Wielu ekspertów nie zaleca zakupu opon całorocznych, ponieważ mogą one stać się niewygodne i niebezpieczne podczas mroźnych i śnieżnych zim. Dlatego też, aby zastąpić opony letnie, eksperci zalecają zakup wyłącznie „butów” zimowych.

Przed podjęciem decyzji o wyborze opon należy wziąć pod uwagę cel użytkowania samochodu. W przypadku częstych wyjazdów poza miasto, guma powinna być mocniejsza, o agresywnym wzorze, co zapewni dobrą trakcję i możliwość jazdy terenowej w warunkach zaśnieżonej drogi. W takim przypadku lepiej jest wybrać opony z kolcami lub opony typu skandynawskiego o kierunkowym wzorze.

time traveler